Technologia JavaScript i oprogramowanie Java w e-PFRON2

System e-PFRON2 jest rozbudowany o funkcjonalność umożliwiającą korzystanie z technologii JavaScript.

W związku z tym, że najpopularniejsze przeglądarki internetowe przestały lub w najbliższym czasie przestaną wspierać technologię Java, wprowadzono zmiany w Systemie e-PFRON2, umożliwiające podpisywanie dokumentów bez jej użycia.

Jest to alternatywne rozwiązanie w stosunku do technologii Java stosowanej dotychczas w Systemie e-PFRON2. W dalszym ciągu istnieje możliwość podpisywania dokumentów w dotychczasowej technologii w przeglądarkach, w których nie została ona wyłączona.

Dodanie technologii JavaScript w systemie e-PFRON2 nie powoduje konieczności ponownego generowania certyfikatu do podpisu.

Zmiana nie dotyczy podpisu kwalifikowanego.

 

Poniżej przedstawiono instrukcje postępowania w przypadku poszczególnych przeglądarek.

1. Obsługa w technologii JavaScript

W celu podpisania dokumentu certyfikatem wygenerowanym w Systemie e-PFRON2 i wysłania go do PFRON z wykorzystaniem technologii JavaScript konieczne jest wyłączenie środowiska Java.

Instrukcja wyłączenia wtyczki Java na następujących przeglądarkach internetowych:

 • Mozilla Firefox (wersja 23.x lub nowsza): Menu/Narzędzia -> Dodatki -> Wtyczki -> Java (TM) Platform oraz Java Deployment Toolkit -> ustawić wartość „Nigdy nie aktywuj”.
 • Microsoft Internet Explorer (wersja 11): Narzędzia -> Opcje internetowe -> Zabezpieczenia -> Poziom niestandardowy -> Wykonywanie skryptów apletów języka Java -> ustawić wartość „Wyłącz” -> Zapisać zmiany wybierając „OK”.
 • Opera (wersja 35.x do 39.x): w pasku adresu przeglądarki wprowadzić „opera: plugins”, w nowo otwartym oknie wyszukać wpisy związane z Javą i ustawić wartość „Wyłącz”. 
 • Microsoft Internet Explorer (wersja niższa od 11): brak możliwości obsługi technologii JavaScript.
 • Opera (wersja 40.x lub nowsza): środowisko Java jest wyłączone.
 • Google Chrome (wersja 48.x lub nowsza): środowisko Java jest wyłączone.

2. Obsługa z wykorzystaniem oprogramowania Java

W celu podpisania dokumentu certyfikatem wygenerowanym w Systemie e-PFRON2 i wysłania go do PFRON z wykorzystaniem oprogramowania Java konieczne jest włączenie wtyczki Java.

Instrukcja włączenia środowiska Java na następujących przeglądarkach internetowych:

 • Mozilla Firefox (wersja 23.x do 50.x): Menu/Narzędzia -> Dodatki -> Wtyczki -> Java (TM) Platform oraz Java Deployment Toolkit -> ustawić wartość „Zawsze aktywuj” lub „Pytaj o aktywację”.
 • Microsoft Internet Explorer (wersja 8 lub nowsza): Narzędzia -> Opcje internetowe -> Zabezpieczenia -> Poziom niestandardowy -> Wykonywanie skryptów apletów języka Java -> ustawić wartość „Włącz” -> zapisać zmiany wybierając „OK”.
 • Opera (wersja 35.x do 39.x): w pasku adresu przeglądarki wprowadzić „opera: plugins”, w nowo otwartym oknie wyszukać wpisy związane z Javą i ustawić wartość „Włącz”.
 • Opera (wersja 40.x lub nowsza): brak możliwości uruchomienia środowiska Java.
 • Google Chrome (wersja 48.x lub nowsza): brak możliwości uruchomienia środowiska Java.